Wentylacja mechaniczna w domu jednorodzinnym - czy to się opłaca?
Jeszcze do niedawna podstawową wentylacją w domach była wentylacja grawitacyjna. W kominie wentylacyjnym powstawał cug, czyli ruch powietrza z wewnątrz na zewnątrz. Powietrze wewnątrz domu pojawiało się głównie z powodu nieszczelności stolarki okiennej. Dzisiaj okna są bardzo szczelne i taki proces nie zachodzi. Przez kratki wywiewne powietrze często jest nawiewane, szczególnie zimą. Stąd zainteresowanie wentylacją mechaniczną
Rekuperacja
Jest to proces wymiany zużytego powietrza w pomieszczeniach. Wyciągane jest powietrze zanieczyszczone, a nawiewane świeże z zewnątrz. To nawiewane jest dodatkowo filtrowane. Zaawansowanym rodzajem wentylacji jest rekuperacja, podczas której odzyskuje się ciepło. Głównym elementem takiej wentylacji jest rekuperator, którego sercem jest wymiennik ciepła. Przekazuje on energię między strumieniami powietrza wywiewanego i nawiewanego. Latem dostarcza do pomieszczeń chłodne powietrze, a zimą ciepłe.
Korzyści z posiadania wentylacji mechanicznej
Najczęściej mówimy oszczędności w kosztach ogrzewania. Rekuperator podnosi temperaturę powietrza dostarczanego z zewnątrz. O ile stopni? Wszystko zależy od jakości wymiennika ciepła. W najbardziej zaawansowanych odzysk wynosi 80%. Przede wszystkim jednak to jest świeże, filtrowane powietrze w domu przez cały rok niezależnie od pory dnia. To właśnie ten komfort klimatyczny, jest w efektywnie działającej wentylacji, najważniejszy. W pomieszczeniach jest stała temperatura, niezależna od warunków zewnętrznych. Ekspozycja na alergeny i zanieczyszczenia smogowe jest ograniczona. Średnie oszczędności na ogrzewaniu to około 50%. Można wykorzystać energię z gruntu lub zainwestować w pompę ciepła.
Wentylacja mechaniczna jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich osób, chcących mieszkać w domu, w którym przez cały rok jest świeże powietrze. Plus docelowo dla tych, dla których ważna jest oszczędność w ogrzewaniu.