Czy ogrzewanie domu gazem jest bezpieczne? Fakty i mity
Wybór systemu grzewczego jest kluczowy dla każdej inwestycji i będzie rzutować na komfort cieplny użytkowników przez kilka lat. Decydując się na zakup pieca, warto zastanowić się jakim paliwem będzie zasilany. Dziś jednym z najbardziej popularnych jest gaz, który pozostaje wciąż konkurencyjny cenowo wobec węgla, ale przede wszystkim jest zaliczany do ekologicznych źródeł ciepła. Czy jest on jednak bezpieczny?
Rodzaje kotłów gazowych
Kocioł stanowi najważniejszy element instalacji grzewczej. Od jego mocy oraz rodzaju zależy wydajność całego systemu, co przekłada się z kolei na rachunki za ogrzewanie. Wśród kotłów gazowych wyróżniamy kocioł standardowy — najtańszy, ale wymagający pracy w zmodernizowanych, szczelnych budynkach, kocioł kondensacyjny charakteryzujący się najwyższą wydajnością za w miarę przystępną cenę i kocioł pulsacyjny najlepszy z dostępnych na rynku i zarazem najdroższych.
Kocioł gazowy a bezpieczeństwo użytkowania
Panuje przekonanie, że użytkowanie kotła gazowego jest niebezpieczne. Dlaczego? Ponieważ może dojść do wybuchu gazu lub zatrucia czadem. To prawda, ale takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko i wynikają często z nieprawidłowego użytkowania urządzenia. Prawidłowo wykonana instalacja zgodnie z wymaganiami oraz obowiązującymi przepisami minimalizuje ryzyko wystąpienia awarii niemal całkowicie. Mitem jest również fakt, że instalacja gazowa jest droga. Choć kocioł kondensacyjny jest droższy niż standardowy kocioł gazowy czy kocioł na węgiel to dzięki inteligentnemu systemowi sterowania kocioł optymalizuje zużycie gazu, co przekłada się na wysokość rachunków za ogrzewanie.