Czy można zamontować ogrzewanie podłogowe w wykończonym domu?
Pośród form ogrzewania domu na coraz większej popularności zyskuje ogrzewanie podłogowe, realizowane przez firmę Inwent. Tego typu ogrzewanie realizowane może być w każdym pomieszczeniu, zależnie od potrzeb.
Odpowiednio wykonane, pozwala nawet w całości zrezygnować z ogrzewania ściennego, pod warunkiem odpowiedniego wykonania termoizolacji budynku. Może też stanowić dodatek, i dodatkowe źródło ciepła dla ogrzewania centralnego. Wykonywane może być na dwa sposoby. Pierwszym jest zamontowanie mat grzewczych, które są zasilane energią elektryczną, i w ten sposób wytwarzają ciepło. Drugim rozwiązaniem jest montaż systemu rur, którymi przepływa ciepła woda lub wytworzona w piecu gorąca para, która oddaje ciepło i w ten sposób podgrzewana jest podłoga. Maty grzewcze szybciej się kładzie i zabierają mniej miejsca, jednak są na prąd, w związku z tym koszty eksploatacji są wyższe. Rozwiązanie z systemem rur grzewczych jest tańsze w utrzymaniu, jednak wymaga wcześniejszego przygotowania, ponieważ zawsze zabiera kilka centymetrów wysokości podłogi. Ogrzewanie podłogowe wykorzystywane jest dla każdego rodzaju nawierzchni, od paneli, po płytki, jednak musi być rzetelnie i fachowo wykonane, aby spełniało swoją funkcję i było niezawodne. W przypadku projektowania nowych budynków sprawa jest prosta, jeśli w zamiarze mamy przeprowadzić tego typu montaż, to jest to wszystko uwzględnione w projekcie. Co jednak w sytuacji, gdy po wykończeniu budynku zapragniemy doposażyć go w ten rodzaj docieplenia, lub wprowadzamy się do nowego lokalu i stwierdzamy, że tu ogrzewanie podłogowe jest nam potrzebne?
Ogrzewanie podłogowe w budynku po remoncie
Sytuację z montażem ogrzewania podłogowego komplikują niektóre okoliczności. Jeśli chcemy, by nasze pomieszczenia były wyposażone w rozwiązanie ogrzewanej podłogi, wcale nie musimy przeprowadzać na nowo remontu. Rozwiązania są tu dwa. Pierwsze dotyczy podłóg łatwo rozbieralnych, jak np. panele czy deski. Wówczas wystarczy zdjąć materiał wykończeniowy, ułożyć maty grzewcze, i na nowo ułożyć podłogę. Dzięki temu zachowujemy ten właśnie materiał w danym pomieszczeniu. Jeśli jednak nie chcemy ściągać np. paneli, albo nie możemy w prosty sposób tego zrobić, jak w przypadku np. płytek, które musielibyśmy skuć, pozostaje nam jeszcze jedno rozwiązanie. Na rynku znajdziemy dwa systemy, które będą spełniały nasze oczekiwania. Należą do nich maty samoprzylepne oraz płyty systemowe, oba rozwiązania układy bezpośrednio na materiale wykończeniowym podłogi. Dzięki nim nie musimy rozbierać podłogi i dokładać sobie kolejnych zadań oraz wydatków, a całość realizowana jest bardzo szybko. Należy jednak pamiętać, że wiąże się to z koniecznością ponownego wyłożenia podłogi innym materiałem oraz stratą do 5 cm wysokości pomieszczenia, co i tak jest o wiele lepszym rozwiązaniem, niż dokładanie pracy. Warto skonsultować tego rodzaju montaż ze specjalistami trudniącymi się tego rodzaju wykonawstwem.